Ana içeriğe atla

8 Ayar Altın Kararır mı?

8 Ayar Altın Nedir? 8 Ayar Altın Kararır mı?

8 ayar altın nedir kararır mı başlıklı yazımızda genel olarak bilinmediği için ve Türkiye piyasasında yeni olduğu için büyük bir ön yargı vardır.

Türkiye piyasasına gireli yaklaşık 10 yıl olmasına rağmen özellikle İstanbul piyasasında ki kuyumcular hariç çok bilinmediği ve satılmadığı için bir çok kuyumcu da hala işlem görmemektedir.8 Ayar Altın Nedir?

8 ayar altın 333 milyem olarak değerlendirilmekte olup 3 te 1 yani %33 oranında altın olup kalan %67 lik kısım özellikle bakır olup gümüş gibi alaşımlardan oluşmaktadır.

İçersinde gümüş bakır gibi madenler yüksek oranda olduğundan en sert altın takılar 8 ayar altın ile üretilmektedir.8 Ayar Altın Kararır mı?

8 ayar altın piyasaya sürüldüğünde ilk etapta yapılan takıların yüksek oranda karardığı görüldü. Özellikle bulaşık, temizlik gibi kimyasalların temas ettiği yüzükler de ve vücut terine maruz kalan kolyeler de kısa sürede karardığı görüldü.

İlk etapta bu piyasa da kötü bir izlenim ve tepkiye neden olsa da kısa sürede yüksek işçiliklerle ve ARGE çalışmaları ile çözümlendi ve kararmaların tamamen ortadan kalktığını söyleyebiliriz.

8 ayar altın içerisinde ki yüksek oranda bakır olması nedeniyle uzun vadede kızarıklık ve matlasmakta olup bu sorun da eğer cilalı ile tabir ettiğimiz yeşil altın rengi ise yine bir cila ile, yaldızlı ise yeniden yaldız yaptırarak ilk gün ki görünümüne dönmektedir. Korkulduğu gibi kararma ve deformasyon söz konusu değildir. Altın fiyatlarında ki yükseliş nedeniyle oldukça fazla tercih edilmekte olup kendi yerini sağlamlaştırdığını söyleyebiliriz.

Hazırlayan: Cihat Gürlek

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

14 Ayar Altın Kararır mı?

 14 Ayar Altın Kararır mı? 14 ayar altın kararır mı başlıklı yazımızda 14 ayar altının özelliklerinden bahsedeceğim. Öncelikle 14 ayar altın 1000 milyem saflık bakımından 585 milyeme karşılık gelen altın ayarıdır. Kabaca tabir etmek gerekirse 14 ayar bir takının %60'ı altın kalan kısmı ise rengine ve kalitesine göre bakır, gümüş gibi başka madenlerin alaşımından oluşmaktadır.  14 ayar altın hem sertlik olarak kullanışlı, hem altın oranının da yüksek olması nedeniyle en çok tercih edilen ve piyasa talep gören altın ayarıdır.  Gelelim asıl sorumuza; 14 ayar altın kararır mı? 14 ayar altın yaklaşık %60'ı saf altın olması sebebiyle kararma veya renk değişmesi durumu söz konusu değildir. Sadece her eşya da olduğu gibi zamana bağlı kullanıma göre ilk gün ki parlaklığı ve cilası silinir. Bu durumda ise yakınınızda ki bir kuyumcuya ya da bir kuyumcu gümüş tamircisine götürerek patlamasını ve temizlenmesini isteyebilirsiniz.  Altın takıları daha uzun ömürlü kullanabilmek için gündelik i

Altın Ayarı ve Milyem Nedir?

Altın Ayarı ve Milyem Nedir? Merhaba... Bu yazımda sizlere ayar ve milyem kavramlarından bahsetmek istiyorum. Ülkemizde geçmiş zamanlarda 22 ayar kullanım olsa da son yıllarda fiyatların yükselmesine bağlı olarak 18, 14, 10 ve 8 altın ayarına kadar düşmüştür. Ayarların milyem veya karat olarak karşılıkları da vardır. Aldığınız altının üzerinde her zaman 8,14,18 veya 22 şeklinde yazmayabilir. Ayarların karşılıkları olan milyem olarak aşağıdaki gibidir; 22 Ayar 916 18 Ayar 750 14 Ayar 585 10 Ayar 470 8 Ayar 333 olarak adlandırılmıştır. Bu değerler 24 ayar 1000 kabul edilip bunun üzerinden yüzdelik değer olarak düşünebilirsiniz. Yani örneğin 14 ayar 585 altın ayarında 1000 üzerinde 585 milyem %58,5 oranında altın kalan %41,5 luk kısım ise altının rengi göre önceden belirlenmiş gümüş, bakır vs. diğer madenlerin karışımıdır. altın takı, altın ayarı, milyem hesabı, kaç ayar kaç milyem, ayar nedir, altın ayarı nası anlaşılır